« Analiza potencjału kr… | Strona domowa |

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę przed jego zaciągnięciem?

czwartek, 25 marzec 2021 at 4:17 pm.

Kredyt gotówkowy to jeden z produktów oferowanych przez banki. Duża ilość placówek sprawia, że konkurują one ze sobą i oferują swoim klientom coraz bardziej dopasowane do nich oferty. Co powinniśmy wiedzieć poszukując odpowiedniej dla nas oferty kredytowej?

Jak wiemy, kredyt wiąże się z kosztami. Jednym z nich jest oprocentowanie. Jest to jednak tylko część opłat. Pośród nich jest także opłata manipulacyjna, czy inne opłaty rozłożone na raty. Wartością, która w sposób adekwatny pomoże nam ocenić wartość kosztów kredytu jest RRSO. Zawiera ona wszystkie koszty związane z opłatami. Kolejną kwestią o której warto wiedzieć jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W naszym kraju do udzielania kredytów gotówkowych prawo mają nie tylko banki, ale i prywatne firmy. Ich działanie nie opiera się jednak o prawo bankowe. Są to parabanki. Większość z nich nie uczestniczy w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Wiąże się to z tym, że w przypadku ich bankructwa możemy odpowiadać przed zupełnie innym podmiotem, niż ten, z którym podpisaliśmy umowę. W związku z tym możemy zostać postawieni przed sądem albo nawet wezwani do natychmiastowej spłaty. Dlatego zanim skorzystamy z usług kredytodawcy warto sprawdzić, czy przystąpił on do BFG.

Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdźmy też dokładnie warunki kredytu. Mówiąc o nich mamy na myśli nie tylko opłaty, związane z obsługą zadłużenia, ale i terminy czy wysokość kary, którą będziemy musieli zapłacić, jeśli spóźnimy się z ratą. W umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące tego, na ile bank otwarty jest na negocjacje w kwestii wydłużenia okresu spłaty. Sprawdźmy czy istnieje możliwość wzięcia wakacji kredytowych. Mogą nam one pomóc w przypadku problemów ze spłatą. Warto też sprawdzić jak wygląda kwestia ubezpieczenia kredytu. Ustalmy ewentualne zabezpieczenia. Pamiętajmy też, że poza kwotą, którą pożyczamy, będziemy musieli zapłacić również koszty prowizji czy te związane z oprocentowanie. Pamiętajmy też, że z zasady im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty kredytu. Dlatego dopasujmy raty do naszych możliwości pamiętając o tym fakcie. Bywa, że miesięcznie będziemy musieli zapłacić mniej, ale w całości koszty okażą się wyższe. Wynika to nie tylko z wyższego oprocentowania, ale również z większych opłat za wszelkie działania związane z prowadzeniem kredytu. Sprawdźmy je dokładnie, nie powinny nas przerosnąć i wpędzić w kłopoty finansowe.