« Lokata dwuwalutowa, a… | Strona domowa | Kredyt gotówkowy 500 … »

Kredyt samochodowy i jego koszty.

wtorek, 29 styczeń 2019 at 12:29 pm.

Kredyt samochodowy to kredyt udzielany na ściśle określony cel. Zazwyczaj zaciągany jest oczywiście na zakup auta, jednak może być też wykorzystany na zakup maszyn budowlanych, motocykli, skuterów, kamperów itp. Kredyty samochodowe dostępne są w tradycyjnych bankach, jak również w bankach samochodowych znajdujących się w autoryzowanych salonach sprzedaży. Warto porównać oferty różnych banków, ponieważ często zdarza się, że kredyt w banku samochodowym jest korzystniejszy niż w tradycyjnym, a dodatkowo możemy wynegocjować niższą cenę samochodu.

RRSO w kredycie samochodowym.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowanie określa całkowity koszt kredytu. Uwzględnia ona oprocentowanie nominalne, prowizję banku i wszelkie dodatkowe koszty kredytu. Na zwiększenie lub zmniejszenie RRSO w kredycie samochodowym mają wpływ takie czynniki jak: obowiązujące stopy procentowe, prowizje banku, zdolność kredytowa kredytobiorcy, kwota kredytu, długość okresu kredytowania a także parametry samochodu takie jak model i wiek.

Dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna?

Starając się o jakikolwiek kredyt musimy wiedzieć, że bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. To od niej w dużym stopniu zależy, czy otrzymamy kredyt w satysfakcjonującej nas wysokości. Przy ocenie zdolności kredytowej bank sprawdza historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Stamtąd dowie się o wszystkich naszych zobowiązaniach, ich wysokości i terminowości spłaty rat. Oprócz tego bank weźmie pod uwagę liczbę członków rodziny, ich wiek i wysokość dochodu netto w przeliczeniu na osobę, a także formę zatrudnienia i rodzaj umowy o pracę. Ważna jest również wysokość wkładu własnego, model i marka pojazdu który chcemy kupić, a także wiek pojazdu. Przy zakupie nowego samochodu często wkład własny nie jest wymagany. Bank może również poprosić o zaświadczenie o dochodach, które na prośbę pracownika musi wystawić pracodawca. Niektóre banki stosują tak zwane procedury uproszczone przez co nie wymagają zaświadczenia o dochodach. Wówczas zaświadczenie wydawane przez pracodawcę jest zastępowane oświadczeniem kredytobiorcy, który sam deklaruje wysokość swoich dochodów.

Przed podpisaniem umowy kredytowej.

Warto wiedzieć, że obowiązkiem banków jest przedstawienie kredytobiorcy formularza informacyjnego, zawierającego dane takie jak: wysokość RRSO, całkowity koszt kredytu, wysokość raty, terminy spłat, informację, co w sytuacji, gdy rata nie będzie płacona w terminie itp. A jeśli już podpiszemy umowę, to zawsze mamy jeszcze 14 dni na odstąpienie od niej bez podawania powodu.