« Prawidłowe zastosowan… | Strona domowa | Dokumenty niezbędne d… »

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej?

czwartek, 19 lipiec 2018 at 11:47 am.

Zazwyczaj podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu nie należy do najprostszych. Kiedy zaczynamy już zapoznawać się z ofertami różnych banków okazuje się że istnieje wiele kwestii na które musimy zwrócić uwagę zanim ostatecznie zdecydujemy się na podpisanie umowy, inaczej możemy podpisać coś co może się okazać dla nas niekorzystne . A zatem zanim podpiszemy umowę o kredyt powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach, mających znaczny wpływ na warunki kredytu. Jeżeli któryś z zapisów umowy będzie dla nas niejasny, koniecznie skonsultujmy tę kwestię oraz wszystkie swoje wątpliwości z doradcą bankowym, który z pewnością rozjaśni nam nasze wątpliwości.

  • Dobrą wiadomością dla nas jest fakt, że ustawowym obowiązkiem instytucji finansowej udzielającej nam kredytu jest dostarczenie formularza informacyjnego, który zawiera szczegółowo opisane wszystkie warunki kredytu, m.in. wysokość RRSO, całkowity koszt kredytu, terminy spłaty, informacje o skutkach braku spłaty itp.
  • Podpisując umowę powinniśmy sprawdzić także, w jaki sposób wypłacone zostaną nam środki pieniężne – jednorazowo czy też w transzach.
  • Przed ostatecznym podpisaniem umowy powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy w umowie nie zawarto zastrzeżenia o warunkach uruchomienia kredytu, to znaczy konieczności wykupienia innych produktów banku, np. dodatkowego ubezpieczenia bądź karty płatniczej.
  • Istotną dla nas kwestią jest też sprawdzenie ile wynosi prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu, na wypadek gdybyśmy w przyszłości chcieli spłacić go znacznie szybciej.

Jeżeli podpisana przez nas umowa okaże się w jakimś stopniu dla nas nieodpowiednia pamiętaj, że od momentu podpisania umowy o kredyt przysługuje nam 14 dni na odstąpienie od niej. Nie musimy wówczas podawać przyczyny swojej rezygnacji. Warto również przed podpisaniem umowy zapoznać się z Ustawą o kredycie konsumenckim, w której znajdziemy wszystkie regulacje prawne dotyczące wszystkich form kredytu.

Koszt kredytu samochodowego

Koszt kredytu motoryzacyjnego określa rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. Stanowi ona całkowity koszt zaciągniętego kredytu (oprocentowanie rzeczywiste), który ponosi kredytobiorca, a wyrażona jest ona jako procentowa wartość całkowitej kwoty kredytu w perspektywie rocznej. RRSO uwzględnia oprocentowanie nominalne (jest ono zależne od aktualnych stóp procentowych) oraz wszelkie pozostałe koszty kredytu, np. prowizję banku.

Powinniśmy pamiętać również o tym, że maksymalna wartość nominalnego oprocentowania kredytu jest ustawowo ograniczona, stanowiąc czterokrotność stopy lombardowej..