« Co obejmuje tajemnica… | Strona domowa | Na co zwrócić uwagę p… »

Prawidłowe zastosowanie kredytu konsolidacyjnego

środa, 09 maj 2018 at 10:39 am. Użyte znaczniki: , , , , , , ,

Restrukturyzacja zadłużenia jest często obowiązkowa, aby lepiej zadbać o interesy gospodarstwa domowego, a jednocześnie nie zaburzyć normalnej współpracy z kredytodawcami. Konsolidacja zadłużenia to jedno z najciekawszych, do tego najpopularniejszych narzędzi do optymalizacji budżetu domowego. Jak jednak w prawidłowy sposób zastosować kredyt konsolidacyjny, aby nie narazić się na żadne problemy formalno – ekonomiczne? Poniżej znajdziesz krótki, praktyczny poradnik.

Tak naprawdę dopasowanie kredytu konsolidacyjnego wymaga również szczególnych cech psychologicznych u kredytobiorcy. Po wprowadzeniu konsolidacji nie można się naturalnie dalej zadłużać, bo to zwiększa znacząco ryzyka wejścia na spiralę zadłużenia, z której jedynym wyjściem jest najczęściej ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a w skrajnym przypadku wyprzedaż majątku trwałego. Kredytodawca przed wdrożeniem konsolidacji kredytów gotówkowych dokładnie sprawdza, czy kredytobiorca nie miał problemów z regulowaniem dotychczasowych zobowiązań. Maksymalna wiarygodność przy spłacie dotychczasowych rat jest bardzo wskazana, aby uzyskać najlepsze warunki restrukturyzacji zadłużenia. W przeciwnym wypadku narażasz się na zwiększone koszty konsolidacji łącznie z wprowadzeniem zabezpieczeń majątkowych. Pamiętaj, że przy wprowadzaniu majątkowych zabezpieczeń dopłacasz za sam fakt formalnego potwierdzenia. Przy dużej kwocie konsolidacji wymaga się zabezpieczenia hipotecznego, a nie każdy kredytobiorca dysponuje nieruchomością. Trzeba zatem dokładnie analizować potencjał budżetu domowego w ramach konsolidacji, nawet jeżeli twoja sytuacja ekonomiczna wygląda w miarę stabilnie. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się restrukturyzacja zadłużenia. Tylko ubezpieczona nieruchomość stanowi atrakcyjne zabezpieczenie z perspektywy banku detalicznego (dodatkowy koszt). Najlepiej z reguły konsolidować niewielkie pożyczki gotówkowe, w których nie wymaga się, aż tak dużych zabezpieczeń.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt długoterminowy, często rozkładany na trzydzieści lat, a zatem zdecydowanie uzależniający gospodarstwo domowe od konkretnej instytucji finansowej. Nie należy zadłużać się nadmiernie po wyborze konsolidacji, pilnować podstawowych wskaźników ekonomicznych budżetu domowego, natychmiast wyjaśniać wątpliwości odnośnie wartości zabezpieczeń. Dobrze, jeżeli zastosujesz konsolidację kredytów gotówkowych w okresie obowiązywania bardzo niskich stóp procentowych. W tym celu śledź politykę monetarną Narodowego Banku Polskiego i informacje napływające z Rady Polityki Pieniężnej. W Polsce na kolejne lata od 2018 nie przewiduje się wzrostu stóp procentowych. Staraj się spłacać kredyt konsolidacyjny od czasu do czasu większymi partiami. Przez to ograniczysz ogólne koszty długoterminowego zobowiązania. Teraz już wiesz, w jaki sposób prawidłowo zastosować konsolidację kredytów gotówkowych. Czy skorzystasz z praktycznych wskazówek?