« Zadłużenie, kiedy war… | Strona domowa | Zarabiamy, wydajemy i… »

Podpisałeś umowę o kredyt - i co teraz?

wtorek, 29 sierpień 2017 at 12:32 pm.

Niektórym wydaje się, że samo zaciągnięcie pożyczki lub kredytu gotówkowego jest najtrudniejszą częścią całego procesu. W końcu trzeba mocno się wysilić, żeby znaleźć interesującą nas ofertą, odpowiednie warunki oraz stosunkowo korzystne warunki spłacenia zobowiązania. A w dzisiejszych czasach nie jest o to łatwo. Instytucje pożyczkowe oraz parabanki wyrastają jak grzyby po deszczu. Na każdym kroku i praktycznie w każdym miejscu można się z nimi spotkać- na ulicy, w centrach handlowych, na dworcach kolejowych czy przy biurach podróży. Wszędzie tam, gdzie pokusa szybkich pieniędzy staje się niemożliwa do opanowania.

Przebiłeś się przez wszystkie formalności, zdobyłeś odpowiednie dokumenty i zaświadczenia, spełniłeś wszystkie wymagania i uzyskałeś upragnioną pożyczkę gotówką. Gratulacje! Co teraz? Teraz właśnie zaczynają się dla Ciebie schody. Musisz bowiem pamiętać o kilku istotnych elementach spłaty kredytu. Wszystko po to, aby Twoja historia kredytowa była w dalszym ciągu pozytywna. Po to, aby właśnie zaciągnięty przez Ciebie kredyt nie był tym ostatnim w życiu.

Przede wszystkim terminowo! Wydaje się to śmieszne, ale największy problem u pożyczkobiorców sprawia terminowe opłacanie rat kredytu. Otrzymując decyzję pozytywną dotyczącą pożyczki sam wybierasz dzień miesiąca, w którym musi być opłacona kolejna rata. Możesz go więc dostosować do własnych możliwości, jak chociażby wybrać dzień tuż po otrzymaniu wynagrodzenia na konto, aby mieć pewność, że rata będzie opłacona w terminie.

Innym, niezwykle istotnym problemem, z którym borykają się pożyczkobiorcy jest zabezpieczenie w ciągu miesiąca odpowiedniej kwoty, która jest niezbędna do opłacenia miesięcznej raty kredytu. Jest to o tyle istotne, gdyż opłacenie raty w wysokości mniejszej niż zakładanej w harmonogramie uważane jest za niedotrzymanie warunków umowy kredytowej. A to już oznacza problemy. Co miesiąc należy więc rozważnie przemyśleć wszystkie wydatki tak, żeby zabezpieczyć kwotę kredytu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności. Jak się do tego przygotować? Oto kilka rad:

  • zaplanuj miesięczne wydatki z góry i trzymaj się ustalonego planu,
  • w pierwszej kolejności opłać rachunki i zapłać ratę kredytu, a pozostałe środki rozdysponuj na tygodniowe wydatki,
  • zrezygnuj z niepotrzebnych i nieplanowanych wydatków po to, aby opłacanie kredytu nie było dla Ciebie uciążliwe.

Wszystkie wspomniane rady wydają się być proste i logiczne. Jednak są to najczęściej popełniane błędy u pożyczkobiorców. Warto ich unikać i dbać o swoją dobrą historię kredytową.