Problematyka oprocentowania w kredycie gotówkowym

czwartek, 05 marzec 2020 at 3:03 pm

W kredycie gotówkowym oprocentowanie pełni zasadniczą rolę w kształtowaniu ostatecznych kosztów spłaty zobowiązania. Banki dają klientom wybór odnośnie wyboru rodzaju oprocentowania w umowie. To oprocentowanie stałe lub zmienne. Na jakie najlepiej postawić?

Różnice w oprocentowaniu

Oprocentowanie stałe to przede wszystkim ochrona przy długoterminowej spłacie i wyklucza praktycznie ryzyko zmiany warunków polityki monetarnej. Oczywiście przy stałym oprocentowaniu bank nalicza niejako premię za ryzyko. Oprocentowanie zmienne przydaje się w okresie prognozowania bardzo niskich stóp procentowych w gospodarce. Zmienne oprocentowanie jest zdecydowanie tańsze, natomiast ryzykowne, jeżeli wziąć pod uwagę długoterminowe wahania stóp procentowych, ale czy na pewno? W Polsce od ponad 10 lat stopy procentowe stoją w miejscu, a RPP sugeruje nawet obniżkę i to przy rosnącej nieustannie inflacji. To duże zaskoczenie wśród specjalistów nowoczesnej ekonomii.

Kredyty gotówkowe dla osób młodym wieku.

piątek, 06 grudzień 2019 at 11:00 am

Wydatki związane z zakupem nowego mieszkania, studia albo wymarzona podróż to wszystko rzeczy, które wymagają większego nakładu pieniędzy. Dla osób młodych może to wiązać się z niemałym wyzwaniem. Może ty również jesteś w podobnej sytuacji i zastanawiasz się skąd na to wszystko mama znaleźć środki. Aby nasze marzenia można było zrealizować z własnej kieszeni niekiedy trzeba sobie pomóc i znacznie szybciej osiągnąć określony cel. Rozwiązaniem może się okazać kredyt gotówkowy.

Dla jednych jest to alternatywny sposób finansowania a dla drugich kredyty są ostatecznością.

Czy stopy procentowe to zagrożenie przy kredytach konsumenckich?

piątek, 04 październik 2019 at 11:58 am

Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej widać, że stopy procentowe pozostają bez zmian, chociaż istnieje już realne ryzyko inflacyjne, co widać na większości półek sklepowych. Czy dla przeciętnego kredytobiorcy zaangażowanego w kredyty gotówkowe polityka monetarna ma praktyczny sens?

Znaczenie stóp procentowych przy niewielkim zadłużeniu

Wszystko zależy od wysokości zadłużenia, a także od terminu spłaty zobowiązania. W przypadku bardzo krótkich kredytów gotówkowych nawet nagły wzrost poziomu oprocentowania nie powinien drastycznie odbić się na budżecie. Z drugiej strony dłuższa spłata wymaga już opracowania planu ekonomicznego na wypadek zmiany polityki monetarnej. Wysokie stopy pojawiają się najczęściej przy bardzo wysokiej inflacji. Zmiany następują w cyklach. W teorii inwestycji najczęściej trzecia zmiana stóp procentowych na wyższe może sygnalizować załamanie giełdy, inwestycji ze względu na ograniczenie taniego pieniądza gospodarka. Po prostu wysokie stopy procentowe hamują podaż pieniądza do gospodarki, ale jednocześnie umożliwiają większe zarobkowanie na lokatach bankowych.