Postawy konsumentów dotyczące chwilówek
czwartek, 09 lipiec 2020 at 11:12 amWedług raportu Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec oszczędzania” praktycznie, co dziesiąty Polak miał do czynienia z chwilówką, pożyczką krótkoterminową z sektora pozabankowego w celu poprawy płynności budżetu domowego. Jakie postawy charakteryzują pożyczkobiorców na krajowym rynku chwilówek?
Pożyczkobiorcy najczęściej nie dostrzegają różnicy pomiędzy funkcjonowaniem firm pożyczkowych, tzw. parabanków, a bankami detalicznymi. Nie jest to wielki problem, ponieważ sektor pozabankowy porusza się w konkretnych, prawnych widełkach, a jedyna różnica pomiędzy bankiem i parabankiem to fakt nieprzyjmowania depozytów, oszczędności. Można nawet założyć, że w niektórych markach pożyczkowych dostęp do pieniędzy jest uproszczony, szczególnie w zakresie niewielkich kwot.
Wkład własny – przygotowania do kredytu hipotecznego
czwartek, 30 kwiecień 2020 at 11:36 amPodczas procesu decyzyjnego dotyczącego zaciągnięcia kredytu hipotecznego nie można zapominać o bardzo istotnej kwestii, jaką jest wkład własny. Są to środki, w których posiadaniu jesteśmy i możemy je przeznaczyć na realizację naszego celu. Zazwyczaj kredyt hipoteczny dotyczy zakupu nieruchomości. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to bardzo poważne przedsięwzięcie i odpowiedzialna decyzja.
Problematyka oprocentowania w kredycie gotówkowym
czwartek, 05 marzec 2020 at 3:03 pmW kredycie gotówkowym oprocentowanie pełni zasadniczą rolę w kształtowaniu ostatecznych kosztów spłaty zobowiązania. Banki dają klientom wybór odnośnie wyboru rodzaju oprocentowania w umowie. To oprocentowanie stałe lub zmienne. Na jakie najlepiej postawić?
Różnice w oprocentowaniu
Oprocentowanie stałe to przede wszystkim ochrona przy długoterminowej spłacie i wyklucza praktycznie ryzyko zmiany warunków polityki monetarnej. Oczywiście przy stałym oprocentowaniu bank nalicza niejako premię za ryzyko. Oprocentowanie zmienne przydaje się w okresie prognozowania bardzo niskich stóp procentowych w gospodarce. Zmienne oprocentowanie jest zdecydowanie tańsze, natomiast ryzykowne, jeżeli wziąć pod uwagę długoterminowe wahania stóp procentowych, ale czy na pewno? W Polsce od ponad 10 lat stopy procentowe stoją w miejscu, a RPP sugeruje nawet obniżkę i to przy rosnącej nieustannie inflacji. To duże zaskoczenie wśród specjalistów nowoczesnej ekonomii.
